Uluslararası İlişkilerci Olmak

Uluslararası İlişkiler bölümünü kazanan arkadaşlarımızı tebrik ediyoruz. Bölümün muhtevasına dair merak ettiğiniz hususlara cevap bulabilmek adına hazırladığımız çalışmamızın geleceğinize yön verme yolunda sizlere yardımcı ve faydalı olmasını dileriz.

Türkiye’de uluslararası ilişkiler alanında önde gelen akademisyenlerin görüşlerinden oluşan çalışmamız, uluslararası ilişkiler bölümünde seneler geçtikçe yoğunlaşan ‘‘Mezun olunca ne olacağım? Bir mesleğe sahip olacak mıyım?” vb. sorulara dair deneyimleri ve tavsiyeleri içeriğinde barındırıyor. Uluslararası ilişkilerin bir meslek olup olmadığını, dünyada ve Türkiye özelinde yapılan çeşitli karşılaştırmaları, bir uluslararası ilişkiler öğrencisinin neleri nasıl yapması gerektiğini merak ediyorsanız, sizleri çalışmamızı incelemeye davet ediyoruz.

“Tüm Uluslararası İlişkiciler Türkiye’yi kurtarma derdine düşüyor, herkes Türkiye’yi kurtarırken de bir Suriye Uzmanı ya da bir Güney Afrika Uzmanı bulamıyorsunuz.”

Beril DEDEOĞLU

“Kavramsız, kuramsız, rastgele genel bilgilere dayalı dedikodularla oluşmuş bir bilgi dağarcığıyla Uluslararası İlişkileri yorumlarsanız, herkesin yapabileceği bir iş yapmış olursunuz ve kimseye de kızmaya hakkınız olmaz”

Erol KURUBAŞ

“Uluslararası İlişkileri, günümüzün ve geleceğimizin mesleği olarak görüyorum. Çünkü Uluslararası İlişkiler Uzmanları, olaylara daha geniş açıdan bakıyorlar”

Tayyar ARI