Sharing is Caring

TUİÇ- Uluslararası İlişkiler Çalışmaları Derneği organizasyonuyla International Balkan University (IBU) Üsküp kampüsünde Girne American UniversityAl-Farabi Kazakh National University ve University of Tirana işbirliğiyle gerçekleştirilen kongrede 10 ülkeden toplamda 55 bildiri sunuldu.

Kongrenin açılışını selamlama konuşması ile TUIC Academy Genel Direktörü Burak Yalim gerçekleştirdi. IBU Rektör Yardımcısı Mevludin Ibish ise 6.sı düzenlenen kongreye ev sahipliği yaptıkları için son derece heyecanlı ve mutlu olduklarını belirtirken, TUİÇ ile uzun döneme yayılan işbirlikleri yapmak istediklerini ifade etti. Girne Amerikan Üniversitesi’nden Dr. Mehmet Sadık Akyar ise  ‘Afro-Avrasya Coğrafyasında Jeopolitik Dönüşüm’ hakkında gerçekleştirdiği açış sunumunda, Türkiye ile Kuzey Makedonya arasındaki tarihi ve akrabalık bağlarına vurgu yaptı. Kongreye İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi, Marmara Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü, Arel Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü, Dış Politika Araştırmaları Merkezi, Kütahya Dumlupınar Üniversitesi, Szeged University, Etvös Lorand University gibi çeşitli kurumlardan katılım gerçekleşti.

Kongrenin ikinci gününde sosyal program gerçekleştirilerek Matka Kanyonu, Tetova, Bitola ve Ohrid ziyaret edilirken Manastır’daki Atatürk’ün lise eğitimini tamamladığı Askeri İdadi ziyaretinde duygu dolu anlar yaşandı.

Etkinliğin gerçekleşmesinde emeği geçen tüm kurum ve kişilere teşekkürlerimizi sunuyoruz. Uluslararası Afro-Avrasya Araştırmaları Kongresi’nin 7.sinde görüşmek dileğiyle.