Sharing is Caring

TUİÇ Derneği olarak Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen Uluslararası İlişkiler ve Siyaset Bilimi lisans öğrencileri için online eğitim destek programı organize ediyoruz.

 

TUİÇ Derneği organizasyonu ve kolaylaştırıcılığında farklı üniversitelerden akademisyenlerle birlikte  depremlerden doğrudan veya dolaylı etkilenmiş öğrencilere destek olmak amacıyla ‘Birlikte İyileşiyoruz’ programını gönüllü olarak başlatıyoruz.

 

Programdan öncelikle deprem bölgesindeki üniversitelerde veya bu illerde ikamet etmekte olup farklı illerdeki üniversitelerde eğitimine devam eden Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümü 1-2-3-4. sınıf öğrencileri faydalanacaktır.

Program 27 Şubat 2023 Pazartesi günü başlayıp, 26 Mayıs Cuma günü sona erecek şekilde toplamda 12 haftalık bir izlenceyi içermektedir. Bu tarih aralığındaki 17-22 Nisan 2023 haftası Ramazan Bayramı olduğu için tatil olarak öngörülmüştür.
Program hafta içi her gün 2 oturum ve 4 ders olarak tasarlanmıştır. Bir akademisyenin 12 hafta süreyle haftada 1 gün 1,5 saatlik ders anlatması beklenmektedir. Dersler zoom üzerinden gerçekleştirilecektir. Akademisyenler dilerlerse kendi derslerine başka akademisyenleri de konuk olarak alabilir, böylelikle daha çok akademisyenin katkı vermesine imkan sağlanabilir. Akademisyenlerin en az doktora adayı olması beklenmektedir.
Program üniversite eğitimlerine alternatif değil destekleyici olarak tasarlanmıştır. Bu çerçevede katılacak öğrencilere en çok destek ihtiyacı duydukları ders konularını seçme şansı tanıyarak, demokratik katılım ve doğru ihtiyaç tespiti oluşturulmaya çalışılmıştır. Öğrencilerden gelen talepler doğrultusunda belirlenecek olan modüllerde gerçekleştirilecek buluşmalar hiç bir şekilde kayıt altına alınmayacak, destek veren akademisyenlerin klasik öğrenim metodları yerine katılımcı modelleri uygulaması teşvik edilecektir.
Programla ilgili görüşlerini aldığımız TUİÇ Derneği Başkanı Burak Yalım: ”Afetlerde en büyük kayıplardan birisi eğitimdir. Eğitimin sürdürülebilirliğinin ve eğitim hakkına erişimin sıkıntıya düştüğü bu dönemde TUİÇ olarak çalışma alanımız ve yetkinliğimiz çerçevesinde bizler de elimizi taşın altına koymak istedik. Umuyorum programın faydalanıcısı ve destekçisi çok olacaktır ve bu gibi programlar  #birlikteiyileşiyoruz diyebilmemize imkan tanıyacaktır.” şeklinde görüşlerini belirtti.
Program online eğitim platformu olan www.o-egitim.com üzerinden gerçekleştirilecektir. Katılacak öğrencilerin www.o-egitim.com sitesindeki ‘kayıt ol’ butonuna tıklayıp basit bir form doldurarak bu web sayfasına kayıt olmaları gerekmektedir. Her bir sınıf için TUİÇ Akademi ekibinden kolaylaştırıcılar belirlenecektir.
Program sonunda devamlılık sağlamış olan öğrencilere TUİÇ Akademi Online Eğitim Sertifikası verilecektir. Program ücretsizdir.