Sharing is Caring

Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Şehir ve Bölge Planlama Bölümü Öğretim Üyesi Doç.Dr.Çağatay Keskinok, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün onayından geçmesinin ardından Anayasa Mahkemesi’ne taşınan Belediyeler Yasası’nı eleştirerek, “Bana göre”…

Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Şehir ve Bölge Planlama Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Çağatay Keskinok, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün onayından geçmesinin ardından Anayasa Mahkemesi’ne taşınan Belediyeler Yasası’nı eleştirerek, “Bana göre Belediyeler Yasası kadük olacaktır” dedi.

Akademisyenler, Yenimahalle Belediyesi’nin Nazım Hikmet Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlediği Yerel Yönetimler Sempozyumu’nun ikinci gününde Türkiye’deki yerel yönetim anlayışını ve uygulamalarını masaya yatırdı. ODTÜ ve Uluslararası İlişkiler Çalışmaları Derneği’nin (TUİÇ) desteğiyle Yenimahalle Belediyesi’nin koordinesinde düzenlenen sempozyuma ODTÜ, İstanbul Yeditepe Üniversitesi, Eskişehir Anadolu Üniversitesi, Ankara Gazi Üniversitesi, İzmir 9 Eylül Üniversitesi ve Niğde Üniversitesi gibi Türkiye’nin önemli üniversitelerinde görevli akademisyenler katıldı. 9 Eylül Üniversitesi Kentleşme ve Çevre Sorunları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Zerrin Toprak Karaman ve Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Can Hamamcı’nın başkanlığını yaptığı iki oturuma ODTÜ Şehir ve Bölge Planlama Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Çağatay Keskinok ile Prof. Dr. Semih Eryıldız konuşmacı olarak katıldı.

“Türkiye’de Yerel Yönetimler ve Sürdürülebilirlik” başlığıyla açılan ilk oturumda açılış konuşmasını yapan Hamamcı, Çayyolu bölgesini Yenimahalle Belediyesi’nden koparan Belediyeler Yasası ile vatandaşların seçme ve seçilme hakkına müdahale edildiğini savundu. Ayrıca büyükşehir belediyelerinin üzerindeki yetki alanlarını arttıran bu yasanın yerel topluluk ile yönetim arasındaki bağı ortadan kaldıracağını söyleyen Hamamcı, “Belde belediyelerinin kapatılmasının yanlış bir uygulama olduğunu düşünüyorum” dedi.

Büyükşehir belediyelerinin üzerine yapılan bu yerel yönetimlerde halkın yönetime katılmasının önemine dikkat çeken Karaman, “Kamu, özel ve sivil kuruluşların birlikte çalışması zordur. Ancak bunun örneklerini görmeye başlamamız sevindirici bir gelişme. Başarılı belediyeler bu koordinasyonu doğru işletenlerin arasından çıkıyor. Valilerin, belediye başkanlarının, muhtarların ve kent konseyi üyelerinin ayrımcılık yapmadan birlik beraberlik içerisinde halka hizmet vermeleri gerekiyor” diye konuştu.

Kent Bilimci Prof. Dr. Semih Eryıldız da, “Sürdürülebilirliğin ön koşulu geçmişi ve bugünü iyi değerlendirmekten geçiyor. Geçmişi olmayanın günü, günü olmayanın geleceği olmaz. Belediye ve yerel yönetimlerin artan anlam ve önemi, demokratik yapılanma içerisinde ön planda yer almalarını sağlar. Belediyeler üretici, halkçı ve toplumcu hizmet verdiklerinde başarılı olurlar” ifadelerini kullandı.

Sempozyumun ikinci bölümünde “Güncel Düzenlemeler Işığında Yerel Yönetimler” başlığıyla açılan oturumda konuşan ODTÜ Şehir ve Bölge Planlama Bölümü Öğretim Üyesi Keskinok, “Belediyelerin işi kent yönetmektir. Kentsel alan yönetmektir. Ancak kent yönetimindeki son düzenleme olan Belediyeler Yasası, kırsal alanlardaki faaliyetlerin sorumluluğunu büyükşehir belediyelerine vermektedir. Büyükşehirler kentlerin merkezindeki sorunlarla baş etmeye çalışırken, mahalle statüsüne geçirilerek kendilerine bağlanan köylerin sorunlarından hayli uzak kalıyorlar. Bu yasanın yıkıcı etkileri olacaktır. Bana göre Belediyeler Yasası kadük olacaktır” dedi. – ANKARA

 HABERLER